ВИМОГИ ДО ОРГАНІЗАЦІЇ І ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИКИ
(складені на основі Положення про організацію практичної підготовки ЗВО ЧДТУ, наказ № 398/01 від 21.12.2021)

Організація практики. Офіційною основою проведення будь-якого виду практики здобувачем освіти на підприємстві є договір. Він укладається між ЧДТУ та підприємством за заявкою кафедри. Практика проводиться відповідно до робочої програми, узгодженої з підприємством.

Робоча програма практики має передбачати:

  • оформлення та отримання пропуску на підприємство, об’єкт;
  • вивчення правил охорони праці та пожежної безпеки;
  • проведення навчальних занять і виробничих екскурсій;
  • виконання індивідуальних завдань;
  • оформлення звіту;
  • подання звіту з практики;
  • складання заліку з практики.

Після закінчення практики здобувач освіти складає залік (захищає звіт) з оцінкою, що диференціюється, керівнику практики від кафедри ПМКТ ЧДТУ. Для практики враховується оцінка знань здобувача освіти відповідно до відгуку керівника.

На залік здобувач освіти подає:

  • звіт із практики (підписаний керівником від підприємства та керівником практики);
  • щоденник практики, підписаний керівниками практики від підприємства й керівником від ПМКТ ЧДТУ;
  • робочі матеріали (форми, схеми, креслення, графіки і т. д.).

Здобувач освіти, який не виконав програму практики, отримав негативний відгук про роботу або незадовільну оцінку при захисті звіту, направляється на практику повторно, або розглядається питання щодо доцільності його подальшого навчання за вибраним напрямом підготовки (спеціальністю).

База практики. Практика ЗВО, терміном 4 тижні, проводиться на сучасних науково-технічних центрах та КБ підприємств приладобудівного профілю та/або в лабораторіях кафедри ПМКТ ЧДТУ.

Практика проводиться в науково-дослідницьких організаціях, НТЦ та КБ підприємств з метою отримання навиків та вмінь вирішувати наукові та інженерно-технічні задачі різноманітного плану у галузі застосування новітніх сучасних радіоелементів, мехатронних систем, схемотехнічних заходів, методик проектування та інших.

Бази практики (підприємства, організації, установи будь-якої форми власності) мають відповідати вимогам програми практики, зокрема:

  • мати високий рівень техніки й технології, організації і культури праці;
  • забезпечити можливість проведення більшості видів практики при дотриманні умов послідовності їх робочих програм;
  • володіти достатньою інформаційно-статистичною базою для даного виду практики.
  • підтримувати науково-технічні зв’язки з кафедрою ПМКТ ЧДТУ;

Вибору баз практики повинна передувати робота кафедри з вивчення виробничих та технологічних можливостей з точки зору їхньої придатності для проведення практики здобувачів освіти по спеціальності.

Із визначеними базами практики ЧДТУ завчасно укладає договір на її проведення. Тривалість дії договору узгоджується договірними сторонами. Для студентів-іноземців бази практики передбачаються у відповідному договорі з їхньої підготовки.

Студенти із дозволу завідувача кафедри можуть самостійно підбирати місце проходження практики.

Обов’язки керівника практики від навчального закладу

Керівник практики призначається завідувачем кафедри ПМКТ на початку навчального року й затверджується на засіданні кафедри. Перед початком практики керівник практики зобов’язаний вирішити цілу низку організаційних питань, зокрема:

  • забезпечити проведення всіх організаційних заходів перед відправленням здобувачів освіти на практику;
  • доводити до відома здобувачам освіти перелік питань, які повинні бути відображені в звіті з практики з урахуванням специфіки підприємства;
  • проводити консультативну роботу із здобувачами освіти, виконувати поетапний контроль перебігу виконання програми практики;
  • проводити вибірковий контроль над дотриманням здобувачами освіти правил внутрішнього розпорядку;
  • здійснювати захист звітів у встановлені терміни;
  • інформувати кафедру ПМКТ про підсумки практики.

Під час проходження практики її керівник має підтримувати зв’язок з керівником практики від підприємства та стежити за виконанням календарного графіка практики, контролювати виконання здобувачами освіти внутрішнього трудового розпорядку.

Після закінчення практики приймає заліки; бере участь у підготовці; подає завідувачу кафедри звіт із зауваженнями і пропозиціями щодо поліпшення якості проведення практики; доповідає на засіданні кафедри про її результати.

Обов’язки бази практики

Підприємства, що є базами практики, надають відповідно до програми здобувачам освіти місця практики, забезпечують найбільш ефективне її проходження:

  • створюють необхідні умови для отримання здобувачам освіти під час проходження практики знань за фахом із урахуванням спеціалізації;
  • дотримуються узгоджених з ЧДТУ календарні графіки проходження практики;
  • забезпечують дотримання вимог з охорони праці (включаючи при необхідності інструктаж з техніки безпеки);
  • надають здобувачам освіти можливість користуватися наявними літературними джерелами, техніко-економічною та іншою документацією і звітністю;
  • забезпечують і контролюють дотримання здобувачами освіти правил внутрішнього трудового розпорядку, встановлених для даного підприємства, у тому числі часу початку й закінчення робіт.

Загальне керівництво практикою здобувачів освіти покладається наказом на одного з керівників або висококваліфікованих фахівців підприємства. Безпосереднє керівництво практикою у службі, відділі і т.д. покладається наказом керівника підприємства на фахівців або керівний склад структурних підрозділів.

Керівник практики здобувачів освіти у службі (відділі), який здійснює безпосереднє керівництво практикою:

  • організовує проходження практики закріплених за ним здобувачів освіти;
  • знайомить здобувачів освіти з організацією робіт на конкретному робочому місці, організацією виробництва, праці й управління в службі (відділі) основними техніко-економічними показниками і завданнями підвищення ефективності роботи підприємства та його структурних підрозділів;
  • здійснює постійний контроль над виробничою роботою здобувачів освіти, допомагає правильно виконувати всі завдання на робочому місці, консультує з виробничих питань;
  • контролює ведення щоденників (за наявності), підготовку звітів здобувачів освіти, складає на кожного здобувача виробничу характеристику – відгук керівника практики від підприємства.

Відгук керівника практики від підприємства додається до звіту з практики або заноситься до відповідного розділу щоденника переддипломної практики. У відгуку має подаватися характеристика на здобувача освіти як фахівця, що володіє знаннями, уміннями і навичками для вирішення практичних завдань у професійній діяльності на рівні підприємства (об’єднання) його підрозділів; указуватися недоліки та пропуски в підготовці фахівця, здатність його до творчого мислення в організаторській і управлінській діяльності, ініціативність та дисциплінованість. У відгуку треба також навести недоліки в проходженні практики й надати оцінку виконаних здобувачем освіти робіт («відмінно», «добре», «задовільно», «незадовільно»).

Обов’язки студентів на практиці

Не менше ніж за 10 – 15 днів до початку практики здобувач освіти повинен знати:

  • на якому підприємстві вони проходять практику;
  • строки практики;
  • прізвище, ім’я та по батькові керівника практики від кафедри, його координати;
  • місце та час зустрічі з керівником у перший день практики.

Мати:

  • календарний графік проходження практики;
  • індивідуальні завдання, знати особливості їхнього виконання.

Здобувачі освіти мають своєчасно прибути на базу практики. Після прибуття вони повинні отримати перепустки і пройти інструктаж із техніки безпеки (вступний і на робочому місці) з оформленням необхідної документації. Разом із керівником від підприємства, який здійснює безпосереднє керівництво, здобувач освіти складає календарний графік практики на основі програми проходження практики, узгоджений з керівником графік, найменування робот фіксується в щоденнику.

У процесі проходження усіх видів практик здобувач освіти зобов’язаний:

  1. Повністю виконувати завдання, передбачені програмою практики і вказівками керівника.
  2. Вивчати і дотримуватися правил охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії.
  3. Підпорядковуватися діючим на підприємстві правилам внутрішнього трудового розпорядку та режиму робочого дня (вихід на роботу, перерва на обід, тривалість робочого дня).
  4. Систематично вести щоденник, у якому відбивається поетапний перебіг практики.
  5. Вивчати відповідні спеціальні джерела, законодавчі й нормативні документи в галузі розробки мехатронних та електротехнічних пристроїв.

У кінці практики здобувачем освіти необхідно завершити роботу над індивідуальними завданнями і звітом з практики, а також оформити та заповнити щоденник практики (формат бланка – А5 (148х210 мм), брошура 8 сторінок разом з обкладинкою).

Вимоги до оформлення звіту з практики

Звіт із практики обсягом 10-15 сторінок оформляється відповідно на аркушах паперу формату А4 з одного боку. Ліворуч передбачається поле 25 мм, праворуч – 15 мм, зверху і знизу – 15 мм.

Кожен розділ варто починати з нової сторінки. Таблиці тексту нумерують подвійною нумерацією, де перша цифра – це номер розділу, друга – номер таблиці. Над таблицею в лівому куті надписують «Таблиця 1.1 – Назва таблиці». Рисунки (плани, схеми) виконуються на окремих аркушах того ж формату і нумерують із написом, який розташовують під рисунком «Рисунок 1.1 – Назва рисунку».

Титульний аркуш звіту оформлюється з обов’язковою вказівкою на вид практики, та керівників від ПМКТ ЧДТУ і підприємства. На другому аркуші звіту розміщають зміст (перелік розділів, підрозділів із зазначенням сторінок). Аркуші звіту нумерують, починаючи з першого аркуша тексту. Зміст, список використаних джерел, додатки, титульний аркуш включають у загальну нумерацію аркушів. Номер проставляють у верхньому правому куті.

Звіти повинні містити:

  • титульний аркуш із усіма підписами;
  • зміст – перелік розділів і тем, сторінки;
  • вступ – коротка характеристика об’єкта, ціль і завдання практики;
  • основна частина – звіт про конкретну виконану роботу в період практики. Зміст цього розділу має розкривати питання, передбачені програмою практики й індивідуальними завданнями;
  • висновок – здобувач освіти викладає висновки та вносить пропозиції щодо покращення практики;
  • список використаних літературних джерел.

Основні принципи проведення підсумкового контролю з практики

Для визначення рівня засвоєння здобувачами освіти навчального матеріалу використовують такі форми та методи контролю і оцінювання знань:

  • оцінювання роботи здобувача освіти під час проходження практик;
  • складання заліку.

Об’єктами поточного контролю є:

  1. Активність та результативність роботи здобувача освіти протягом проходження практик над вивченням програмного матеріалу.
  2. Виконання індивідуальних завдань.
  3. Виконання завдань поточного контролю.

Практика закінчується захистом звіту та отриманням заліку. Термін захисту: два-три дні після останнього дня проходження практики. Для захисту ЗВО представляє комісії, що складається з трьох представників кафедри із числа її НПП, звіт по практиці, щоденник і робить доповідь тривалістю 4 – 5 хвилин, в якій висвітлює питання, вивчені під час практики.

При оцінці результатів проходження практики комісія приймає до уваги регулярність і правильність ведення щоденника, зміст та оформлення звіту, дисциплінованість здобувача освіти під час проходження практики, відгук, даний керівниками практики від підприємства та від кафедри, якість виконання індивідуального завдання та зміст доповіді.

Здобувач освіти, що не виконав програму практики і отримав незадовільну оцінку при складанні заліку, вважається здобувачем освіти, який не виконав навчальний план. Подальші питання навчання такого здобувача освіти в університеті вирішуються деканатом факультету.

Склад комісій, що прийматимуть диференційовані заліки з практичної підготовки здобувачів вищої освіти, що навчаються за освітніми рівнями бакалавра та магістра за спеціальностями 151 Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології та 152 Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка на кафедрі приладобудування, мехатроніки та комп’ютеризованих технологій у 2021-2022 навчальному році (розпорядження ФЕТР ЧДТУ 18/21 від 28.12.2021):

Курс, форма навчання

Назва практики

Потік груп

Склад комісії

1 денна

Ознайомча практика

РС-13, М-14

Голова: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

Члени: д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

д.т.н., доцент Базіло К.В.

2 денна

Комп’ютерна практика

М-204, РС-203

Голова: д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

Члени: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

д.т.н., доцент Базіло К.В.

3 денна

Навчальна технологічна практика

МП-94+ск, РС-93+ск

Голова: д.т.н., доцент Базіло К.В.

Члени: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

4 денна

Переддипломна практика

СКМ-207, РС-83ск, МП-85

Голова: д.т.н., професор Гальченко В.Я.

Члени: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

5 заочна

Переддипломна практика

СКЗРС-91, СКЗМ-92, ЗМП-75

Голова: д.т.н., професор Гальченко В.Я.

Члени: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

1 денна магістр

Переддипломна (науково-дослідна) практика

РС-013, М-014

Голова: д.т.н., доцент Трембовецька Р.В.

Члени: к.т.н., професор Бондаренко Ю.Ю.

д.т.н., доцент Базіло К.В.