НАКАЗ ЧДТУ №400/01 від 21.12.2021 – Про організацію проведення практики ЗВО денної форми навчання ФЕТР

Мета та завдання практики: є оволодіння ЗВО сучасними методами і формами організації робіт в області їхньої майбутньої професії, формування в них на основі отриманих у процесі навчання теоретичних знань професійних та практичних навичок та вміння створення технічної документації та прийняття самостійних, конкретних рішень в реальних ринкових та виробничих умовах на підприємствах, що здійснюють проектування, виготовлення, а також монтаж, налагодження та експлуатацію різного роду автоматизованих, робототехнічних та інформаційно-вимірювальних пристроїв і систем різного призначення.

До основних завдань ознайомчих, навчальних, виробничих та переддипломних практик можна віднести:

  • поглиблення, розширення, систематизацію та закріплення теоретичних знань, умінь та практичних навичок, придбаних у процесі попереднього навчання;
  • ознайомлення з сучасними цифровими технологіями на основі комп’ютерної техніки, автоматизованих та інформаційних систем;
  • поглиблення та закріплення теоретичних знань, отриманих здобувачами освіти в процесі вивчення спеціальних інженерних дисциплін та набуття практичних навичок роботи з пакетами прикладних програм;
  • ознайомлення з сучасними методами та засобами проектування, виготовлення, випробовування на надійність та експлуатації автоматизованих, робототехнічних та інформаційно-вимірювальних пристроїв і систем різного призначення;
  • забезпечення особистої участі здобувачів освіти у виробничих та суспільних заходах трудових колективів;
  • отримання та удосконалення здобувачами освіти практичних навичок для вирішення конкретних виробничих питань у середовищі нових економічних відносин, зв’язаних з проектуванням, виготовленням, а також монтажу, налагодження та експлуатації різного роду автоматизованих, робототехнічних та інформаційно-вимірювальних пристроїв і систем різного призначення.

Результати навчання (відповідно ОПП):          

Ознайомча практика (ОПП22)

  1. Здатний до поглиблення і розширення початкових фахових знань і підготовки до вивчення спеціальних дисциплін.
  2. Володіє базовими підходами щодо організації проектної діяльності, аналізу та розподілення потоків інформації.
  3. Аналізує нормативну документацію та державні і галузеві стандарти оформлення конструкторської та звітної документації.
  4. Розуміє структуру і організацію роботи підприємств галузі.
  5. Знає та розуміє посадові обов’язки співробітників конструкторських та технологічних відділів.
  6. Знає організацію роботи відділів з охорони праці, пожежної безпеки і цивільної оборони.

Комп‘ютерна практика (ОПП23)

  1. Володіє пакетами прикладних програм Microsoft Word та Excel.
  2. Володіє навичками роботи з пакетом прикладних програм MathCAD для виконання математичних розрахунків та статистичного аналізу.
  3. Володіє навичками роботи з пакетом прикладних програм Компас 3D (точне креслення; використання прив’язок; деформація об’єктів; введення технологічних позначень; управління бібліотеками; робота зі специфікаціями та переліками елементів; створення пласкої моделі; створення тривимірних моделей).
  4. Володіє навичками роботи з пакетами прикладних програм для комп’ютерного моделювання Micro-Cap та EWB (створення принципових схем, виконання моделювання, розрахунок частотних характеристик).
  5. Знає правила оформлення конструкторської, технологічної та виробничої документації в CAD/САЕ системах (креслення, схеми, маршрутні та технологічні карти та ін.).

Навчальна технологічна практика (ОПП24)

  1. Застосовує знання, отримані в процесі вивчення спеціальних інженерних конструкторських та технологічних дисциплін.
  2. Володіє порядком ведення технологічної документації; принципами організації праці, керування і планування виробничої діяльності цеху.
  3. Володіє питаннями техніки безпеки, протипожежної безпеки i охорони праці.
  4. Знає та розуміє основні засади роботи та посадові обов’язки інженерів на автоматизованих лініях, в цехах, відділах i службах підприємств.
  5. Володіє практичними інженерними навичками конструювання робототехнічних приладів та автоматизованих систем; обладнання та інструменту для виготовлення елементів інтелектуальних приладів та роботів різного призначення; пристроїв автоматизації та мехатроніки, а також нестандартного обладнання в відділах та цехах підприємства.
  6. Володіє практичними навичками з ремонту та обслуговування інтелектуальних приладів, робототехнічних систем та автоматизованих ліній.
  7. Знає та аналізує досягнення підприємства в області технології, економіки, механізації i автоматизації виробничих процесів.

Переддипломна практика (ОПП25)

  1. Застосовує знання з профілюючих дисциплін в професійній діяльності, володіє навичками самостійного проектування виробів, обладнання, приладів, здатний розробляти технологічні процеси з врахуванням новітніх досягнень галузі промисловості.
  2. Володіє методиками збору інформації за обраною тематикою, вміє користуватися класифікаторами МКВ та УДК.
  3. Описує заходи з раціонального використання матеріалів, методи утилізації та використання відходів.
  4. Застосовує методики розрахунку основних техніко-економічних показників розроблюваних та освоюваних робототехнічних пристроїв.
  5. Знає методи та засоби контролю, що застосовуються в процесі проектування та виробництва виробів.
  6. Вміє застосовувати прогресивні методи управління якістю продукції та визначає заходи для підвищення якості та надійності.
  7. Володіє навичками нормоконтролю та порядком обліку стандартизованих виробів, матеріалів, технічного оснащення та апаратури.
  8. Аналізує умови праці, формулює висновки про відповідність їх санітарним вимогам та висуває конкретні рекомендації щодо оздоровлення умов праці.
  9. Вирішує питання з охорони природи та оточуючого середовища на підприємстві шляхом проведення відповідних розрахунків (стану вентиляції, системи очищення викидів газів; оцінки якісного та кількісного складу відходів основного виробництва, а також енергетичного господарства та ін.).

На проходження кожного виду практики відводиться по 120 годин (4 кредити ECTS).

Форма підсумкового контролю успішності навчання – диференційований залік.

 Ознайомча практика

Метою ознайомчої практики є закріплення теоретичних знань, отриманих студентами на першому курсі при вивченні спеціальних дисциплін та ознайомлення з роботою підприємств, що відповідає профілю спеціальності. Це дозволяє покращити засвоєння теоретичного матеріалу та набути практичні навички з проектування, виготовлення та використання автоматизованих, робототехнічних та інформаційно-вимірювальних пристроїв і систем різного призначення, систематизувати та закріпити теоретичні знання.

Основним змістом задач ознайомчої практики є:

  • ознайомлення зі структурою, історією, сферою діяльності підприємства та перспективами його розвитку;
  • ознайомлення з роботою підприємства у сучасних ринкових відносинах;
  • ознайомлення з основною продукцією підприємства (послугами) та її використання;
  • ознайомлення з організацією праці на підприємстві, її автоматизацією;
  • ознайомлення з технікою безпеки та організацією охорони праці на підприємстві;
  • ознайомлення з сучасними інформаційними технологіями та їх використанням на підприємстві;
  • ознайомлення з вимогами забезпеченням охорони оточуючого середовища на підприємстві.

 Комп‘ютерна практика

Метою комп’ютерної практики є поглиблення та закріплення теоретичних знань, отриманих студентами в процесі вивчення фундаментальних інженерних дисциплін та набуття практичних навичок роботи з пакетами прикладних програм. Це дозволяє ефективно застосовувати пакети прикладних програм при вивченні фахових дисциплін, які вивчаються після комп’ютерної практики.

Основним змістом задач комп’ютерної практики є:

  • одержати та закріпити навички практичної роботи із різноманітними модулями дистанційної організації навчання, а саме, MS Teams, Zoom, Google Meet, Moodle.
  • В MS Teams одержати навички: сумісної роботи над документом та його редагування, завантаження документів для сумісної роботи в групі, завантаження та перегляд документів, що здаються на перевірку, перегляд отриманих оцінок та коментарів до роботи, оновлення робіт.
  • одержати та закріпити навички практичної роботи з офісними програмами Microsoft Office;
  • практично засвоїти графічний інтерфейс користувача ОС та інших програмних продуктів сімейства Microsoft Office;
  • одержати та практично засвоїти і акріпити навички роботи із пакетами прикладних програм «Компас», MathCAD, Statistica під час виконання індивідуальних завдань.

 Навчальна технологічна практика

Метою навчальної технологічної практики є закріплення теоретичних знань, отриманих студентами на попередніх курсах при вивченні спеціальних дисциплін та придбання практичних навичок у роботі на засобах автоматизації, інформаційно-вимірювальних та робототехнічних систем з використанням сучасних програмних комплексів та прикладних програм. Це дозволяє покращити засвоєння теоретичного матеріалу та набути практичні навички з сучасних методів проектування та конструювання електронних приладів та мехатронних пристроїв, систематизувати та закріпити теоретичні знання.

Основним змістом задач навчальної технологічної практики є:

  • придбання практичних навичок застосування сучасних методів та технологій при розробці прикладних програм та проектуванні електротехнічних, мехатронних та робототехнічних пристроїв і систем;
  • придбання практичних навичок проектування і конструювання сучасних пристроїв автоматизації, інформаційно-вимірювальних та робототехнічних систем із застосуванням сучасних технологій і засобів автоматизованого проектування;
  • придбання практичних навичок застосування засобів комп’ютерної техніки при випробуваннях, контролю параметрів та експлуатації електромеханічних пристроїв різноманітного призначення;
  • закріплення базових знань здобувачами освіти з аналогової та цифрової схемотехніки;
  • засвоєння здобувачами освіти принципів побудови та роботи приладних систем, які використовуються та виробляються на базових підприємствах;
  • придбання ряду вмінь з експлуатації, аналізу та проектування систем автоматичного регулювання в різноманітних пристроях та системах.

Завданнями навчальної технологічної практики є формування наступних умінь:

  • уміти монтувати особисто чи у групі фахівців обладнання та блоки за допомогою штатних, чи спеціальних інструментів, використовуючи технічну документацію на електромеханічні пристрої і системи;
  • уміти проектувати монтажні та принципові електричні схеми;
  • уміти виконувати розрахунки для побудови блоків аналогової та цифрової апаратури різноманітного призначення;
  • уміти здійснювати організацію технічної експлуатації та технічного обслуговування аналогових та цифрових пристроїв та систем;
  • уміти здійснювати вимірювання основних параметрів електротехнічних пристроїв із застосуванням сучасної інформаційно-вимірювальної техніки.

 Переддипломна практика

Переддипломна практика здобувачів освіти денної та заочної форм навчання є невід’ємною частиною процесу підготовки фахівця у вищій школі та останнім етапом практичної підготовки бакалавра.

Метою переддипломної практики є:

  1. Закріплення та поглиблення знань, отриманих здобувачами освіти в процесі вивчення певного циклу навчальних дисциплін, формування практичних умінь зі спеціальності, передбачає підбір фактичного матеріалу для виконання навчальних інженерних завдань.
  2. Придбання навичок практичної роботи разом з розробниками професіоналами в області розробки інформаційно-вимірювальної техніки, комп’ютерно-інтегрованих технологій, мікро- та наносистемної техніки.
  3. Вибір чи уточнення теми майбутньої кваліфікаційної роботи бакалавра; збір матеріалів для написання бакалаврської роботи.

Практика студентів передбачає безперервність та послідовність її проведення при одержанні необхідного достатнього обсягу практичних умінь і навичок відповідно до освітнього рівня «бакалавр» зі спеціальності
151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», спеціальності 152 «Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка» та спеціальності 153 «Мікро- та наносистемна техніка».

Основним змістом задач переддипломної практики є:

  • вивчення технології виробництва;
  • вивчення економіки, організації і керівництва виробництвом, стандартизації та контролю якості продукції, заходи щодо виявлення резервів підвищення ефективності та працевіддачі робіт;
  • вивчення обладнання, апаратури, обчислювальної техніки, контрольно-вимірювальних приладів та інструментів, а також механізації і автоматизації виробничих процесів;
  • ознайомлення з результатами досліджень, що проводяться в області охорони та гігієни праці, охорони природи і оточуючого середовища;
  • організація науково-дослідної, проектно-конструкторської, раціоналізаторської та винахідницької роботи;
  • проведення здобувачем освіти патентного пошуку за темою кваліфікаційної роботи бакалавра;
  • освоєння комп`ютерних систем та програмних комплексів стосовно до задач автоматизованого проектування і випуску конструкторської документації;
  • ознайомлення з сучасними економіко-організаційними методами і прогресивними технологіями, використаними при створенні нових виробів.

 Переддипломна (науково-дослідна) практика

Метою  переддипломної практики є:

– закріплення практичних навичок щодо методів та засобів процесу дослідження та проектування автоматизованих, роботизованих та мехатронних пристроїв і систем, прикладних програм, інформаційно-обчислювальних комплексів, інформаційно-вимірювальних пристроїв шляхом особистої участі здобувача освіти в процесі розробки та впровадження нових виробів на підприємстві;

– остаточний вибір та обґрунтування актуальності теми випускної кваліфікаційної роботи, підбір технічної документації щодо розробки графічної частини проекту, пояснювальної записки, збір необхідних матеріалів для виконання дослідної роботи;

Основними завданнями  переддипломної практики є:

– вивчення організації науково-дослідних робіт у конструкторських відділах, НТЦ, КБ підприємств, стадій розробки технічної документації на нові засоби РЕА, видів і комплектності конструкторських документів (КД), правил і вимог по їх оформленню;

– вивчення методик та технічних засобів щодо забезпечення вимог при проектуванні, контролю та випробувань якості характеристик пристроїв;

– проведення здобувачем освіти патентного пошуку за темою кваліфікаційної роботи;

– ознайомлення з технічними засобами систем автоматизованого проектування і систем автоматизації експериментальних досліджень характеристик нових програмних та апаратних виробів;

– освоєння комп`ютерних систем та програмних комплексів стосовно до задач автоматизованого проектування і випуску конструкторської документації;

– ознайомлення з сучасними економіко-організаційними методами і прогресивними технологіями, використаними при створенні нових виробів.

Очікувані результати практики:

– остаточний вибір та обґрунтування актуальності теми кваліфікаційної роботи магістра,

– збір необхідних матеріалів для виконання дослідної роботи;

– уміння визначати та застосовувати у професійній діяльності методик проведення випробувань автоматизованих, роботизованих та мехатронних пристроїв і систем на відповідність вимогам вітчизняних та міжнародних нормативних документів;

– розуміти та дотримуватись вітчизняних і міжнародних нормативних документів з питань розробки, виготовлення, впровадження й технічної експлуатації автоматизованих, роботизованих та мехатронних пристроїв і систем.

Рекомендована література

Основна

  1. Поліщук Є.С. Засоби та методи вимірювань неелектричних величин. – Львів: Видавництво «Бескид Біт», 2008. – 618 с.
  2. Електричні вимірювання: Підручник для студентів вищих навчальних закладів / За редакцією професора Д.І.Блецкана. – Ужгород: ВАТ “Видавництво “Закарпаття”, 2008. – 400 с.
  3. Кухарчук В.В., Кучерук В.Ю., Володарський Є.Т., Грабко В.В. Основи метрології та електричних вимірювань: підручник. – Вінниця: ВНТУ, 2012. – 522 с.
  4. Гліненко Л.К.,  Сухоносов  О.Г.  Основи  моделювання технічних  систем:  Навч.  пос.  –  Львів:  «Бескид  Біт»,    – 176 с.
  5. Пальчевський П.О.  Дослідження  технологічних  систем: Теорія  планування  експерименту:  Навч.  посібник. – К.: Кондор, 2005. – 232 с.
  6. Пелевін Л.Є., Почка К.І., Гаркавенко О.М. Синтез робототехнічних систем в машинобудуванні. – К.: Інтерсервіс, 2016. – 258 с.
  7. Єріна А.М. Методологія наукових досліджень. Навч.посібник. К.: МОН, – 2004.-216с.
  8. Ковальчук В.В. Основи наукових досліджень. Навч.посібник. К.: Вища школа, 2004. – 208с.
  9. Кулаков Ю.О., Луцький Г.М. Комп’ютерні мережі. Підручник. – К.: Юніор, 2005. – 396 с.
  10. Дуглас Э. Камер Сети TCP/IP. Принципы, протоколы и структура.4-е изд., М.: Издательский дом “Вильямс”, 2003. – 880 с.
  11. Поляк-Брагинский А.В. Локальные сети. Модернизация и поиск неисправностей. СПб.: БХВ-Петербург, 2006. — 640 с.
  12. Лободзінська Р.Ф., Костюк О.А., Нікольський О.І., Шеремета О.П. Конструювання і технологія радіоелектронних засобів. Навчальний посібник. – Вінниця: ВНТУ, 2007. – 90 с.

Додаткова

  1. Лободзінська Р.Ф., Костюк О.А., Нікольський О.І., Шеремета О.П. Конструювання і технологія радіоелектронних засобів. Навчальний посібник. – Вінниця: ВНТУ, 2007. – 90 с.
  2. Ганин Н.Б. Проектирование в системе КОМПАС-3D. Учебный курс. – М.: ДМК Пресс; СПб.: Питер, 2008. – 448 с.
  3. Булгаков А.Г., Воробьев В.А. Промышленные роботы. Кинематика, динамика, контроль и управление. – М.: Солонпресс, 2011. – 467 с.
  4. Головко Д.Б., Рего К.Г., Скрипник Ю.О. Автоматика і автоматизація технологічних процесів. – К.: Либідь, 1997. – 326 с.
  5. Гальченко В.Я., Трембовецкая Р.В. MathCAD: математические методы и инструментальные средства оптимизации: Учебное пособие. – Черкассы: ЧП Гордиенко Е.И., 2018. – 516 с.
  6. Зацерковний В.І., Тішаєв І.В., Демидов В.К. Методологія наукових досліджень: навч. посіб. – Ніжин: НДУ ім. М. Гоголя, 2017. – 236 с.
  7. ГОСТ 2.104-2006 Межгосударственный стандарт. Единая система конструкторской документации. Основные надписи.
  8. Радіотехніка: Енциклопедичний навчальний довідник: Навч. посібник / За ред. Ю. Л. Мазора, Є. А. Мачуського, В. І. Правди. – К.: Вища шк., 1999. – 838 с.
  9. Сигорский В. П. Математический аппарат инженера. – К.: Техніка, 1977. – 768 с.
  10. ГОСТ 2.106-96 – Единая система конструкторской документации. Текстовые документы.
  11. ДСТУ ГОСТ 2.104:2006 Межгосударственный стандарт. Единая система конструкторской документации. Основные надписи.
  12. ГОСТ 2.105-95 – Единая система конструкторской документации. Общие требования к текстовым документам.
  13. ДСТУ 3008-95 – документація звіти у сфері науки і техніки. Структура і правила оформлення